Svitko a Jakes ukázali, co je v nich: Slováci vyjádřili svůj velký úspěch v rally Dakaru

BUENOS AIRES – Slovenská motocyklisté mají za sebou úspěšné vystoupení na 36. ročníku prestižních závodů Rallye Dakar. Stefan Svitko a Ivan Jakeš ukázali, že jsou nejlepší z nejlepších a zařazují se do první desítky. Zatímco první jmenovaný skončil na pátém místě a vyrovnal své maximum z roku 2012, Jakeš se po slabším začátku dokázal propracovat na osmou příčku a jako bonus k tomu přidal i dvě etapové vítězství během posledních tří dnů.

Dvaatřicetiletý oravský Nativní Svitko se poprvé dostal do vedení Dakar Rally. Ze třinácti naměřených segmentů se umístil desetkrát mezi první desítkou. A i po tobě. Žaškovčan také vytvořil novou etapu maximálně na sobotní finále 13.Stage obsadila druhé místo. Jeho předchozí záznam byl třetí (dvakrát v roce 2012, jednou v roce 2015). V průběhu nejtěžšího navijáku na světě se jízda spolehlivě pohybovala, vylučovala vážnější pády a poslouchala techniku. V maratonských fázích, kde nemohl využít pomoc svého týmu, neměl žádné problémy. Výsledkem bylo 44-ti minutové ztráty vítěze Como. Dakar Svitka, šestinásobný účastník, je to nejlepší místo spolu s rokem 2012. Minulý rok byl devátý a na premiéře v roce 2010 třináct. V letech 2011 a 2013 Dakar nedokončil.

Jakeš i přesto, že v celkovém hodnocení obsadil osmé místo, vše si vynahradil dvěma etapové Vítězství se stal rekordérem SR.Jaroslav Katriňák získal v roce 1999 jednu etapu. Jednačtyřicetiletý jezdec z Brezové pod Bradlom měl slabší vstup do Rallye Dakar 2015. Už v 2. etapě měl těžký pád, při kterém si natáhl stehenní sval na levé noze a nevyhnul se ani technickým problémům. Nejvíce utrpěl v 8. etapě s přívlastkem maratónský, kde skončil až na 29. místě. Pak okolnosti otočily o 180 stupňů av posledních pěti etapách skončily 11., 9., 4. a dvakrát první. Premiérové ​​vítězství přišlo až po rozhodnutí jury a druhé i díky zkrácení etapy pro silné deště. Dříve jeho nejlepší výsledek byl třetí místo v roce 2013.