Bolestný triumf gladiátorů: Hossa sotva na nohách, zraněný Handzuš

CHICAGO – Sladký triumf ve finále play off NHL má pro naše hokejisty trpký nádech. Dva Slováci v dresu Chicaga Blackhawks odehráli finálovou sérii v bolestech: Marián Hossa nastupoval do posledního zápasu se sebezapřením po zranění, Michal Handzuš dokonce údajně hrál se zlomeninou zápěstí. Ale i tak to stálo za to!

Hokejové Chicago je na nohou, po 36 měsících opět slaví zisk Stanleyova poháru.Podruhé se na trofeji objeví jméno Mariána Hossy, premiérově Michala Handzuš. Oba Slováci mají velkou zásluhu na úspěchu Blackhawks. Handzuš zvedl trofej nad hlavu jako druhý hráč Chicaga v pořadí. Kapitán mužstva Jonathan Toews po pondělním vítězství 3: 2 na ledě Bostonu, které znamenalo celkový triumf 4: 2, přebral slavný pohár od komisaře NHL Garyho Bettmana a krátce s ním zapózoval. Následně ho odevzdal Michalovi Handzuš, který byl ve věku 36 let nejstarším hráčem Blackhawks na zápasové soupisce. Z rukou Banskobystričania putovala trofej k nejstaršímu hráči v kádru Chicaga Jamal Mayers (38 let), který v pondělí nehrál, pak k nejstaršímu obránci Michalovi Rozsívalovi.Jako šestý v pořadí zvedl Stanley Cup nad hlavu Marián Hossa. “Johnny mi ráno řekl, že pokud získáme pohár, pak ho předá jako prvnímu mně. Byl jsem trochu nervózní, ale také velmi šťastný” tvrdil podle Chicago Tribune Handzuš, který na trofej čekal čtrnáct sezón. Později posadil do sklenice i dceru a zapózoval s ní před zástupem fotografů, po chvíli ještě jednou zvedl hokejový grál nad hlavu. “Jsou to neuvěřitelné chvíle. Bylo to dlouhé čekání, ” doplnil Handzuš.

Šesté finále bylo velmi dramatické. Boston začal náporem, postupně se hra vyrovnala.Ještě dvě minuty před koncem třetí třetiny vedli domácí 2: 1, ale pak za 17 sekund náskok na přelomu předposlední a poslední minuty Chicago rozhodlo o triumfu. “Byl to jako příběh z pohádky. Vše mohlo být ztraceno, přišli dva góly za sedmnáct sekund a my máme pohár. Neuvěřitelné. Pokud mám shrnout vše do jednoho slova, pak mohu říci jen jediné – pohádka, “uvedl pro Chicago Tribune Marián Hossa. Podobná zápletka se vidí jen málokdy. Hráči Chicaga měli po jejím skončení velkou radost a přijímali gratulace z každé strany. “Neustále jsme věřili, že můžeme udělat ještě něco s výsledkem. Snažili jsme se dostat před branku a tam dorážet puky. Ukázala se síla tohoto týmu, který má skvělý základ. Chicago hrálo celý rok velmi dobře.Jsou to skvělé pocity, “ mluvil Michal Handzuš.

Marián Hossa odehrál finálovou sérii se sebezapřením. od třetího finále chyběl na trénincích a ranních rozbruslení pro zranění v horní části těla. Nehrál ani ve třetím duelu série, v dalších třech cítil při bruslení velkou bolest. Až po skončení finále je známo, co trenčínského odchovance trápilo. Hossa měl problémy s ploténkou v zádech, která mu tlačila na nerv a způsobovala problémy při pohybu nohy. Do začátku příští sezóny by se měl uzdravit. “Teď necítím žádnou bolest, jen radost. Předtím jsem pořádně nemohl bruslit, při pohybu jsem cítil bolest v pravé noze.Prakticky jsem hrál jen na jedné noze, celou dobu jsem měl druhou necitlivosti, “tvrdil Hossa. Stoprocentně zdravotně v pořádku nebyl ani Michal Handzuš. Podle příspěvků na sociální síti Twitter hrál se zlomeným zápěstím a poškozenými vazy v něm. Tato informace zatím není potvrzena.

Handzuš se stal osmým Slovákům, který získal Stanleyův pohár. Marián Hossa napodobil Tomáše Kopeckého a je dvojnásobným držitelem trofeje.